Aktualności

KIR i Krakowski Bank Spółdzielczy zawarli umowę na wdrożenie płatności natychmiastowych w systemie Express Elixir

Data: 2019.10.01

Zawarta umowa dotyczy uruchomienia w Krakowskim Banku Spółdzielczym systemu płatności natychmiastowych Express Elixir, obsługiwanego przez KIR. Usługa umożliwi klientom banku przesyłanie pieniędzy między rachunkami w czasie liczonym w sekundach.

Express Elixir został uruchomiony jako pierwszy w Polsce i drugi w Europie system służący rozliczeniom płatności natychmiastowych. Działa w trybie 24/7, także w święta państwowe i dni wolne od pracy, dając klientom banków możliwość regulowania płatności, adresowanych zarówno do osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw oraz organów administracji skarbowej, w dowolnie wybranym momencie.

- Krakowski Bank Spółdzielczy jest liderem w segmencie banków spółdzielczych pod względem skali działania i tradycji. Od 120 lat konsekwentnie dopasowujemy naszą ofertę do zmieniających się warunków otoczenia rynkowego i oczekiwań naszych klientów. Wkrótce nasi klienci będą mogli realizować płatności natychmiastowe, korzystając z udostępnianego przez KIR systemu Express Elixir - mówi Zbigniew Bodzioch, Prezes Zarządu Krakowskiego Banku Spółdzielczego. 

- Systematycznie pracujemy nad upowszechnianiem przelewów natychmiastowych w bankach. Dlatego cieszy nas pozyskanie do współpracy kolejnego uczestnika, reprezentującego sektor bankowości spółdzielczej. Uruchomienie płatności w systemie Express Elixir w Krakowskim Banku Spółdzielczym z pewnością zostanie pozytywnie przyjęte przez klientów - komentuje Piotr Alicki, Prezes Zarządu KIR.  

Polska jest jednym z globalnych liderów pod względem tempa rozwoju płatności natychmiastowych. Klienci działających lokalnie banków coraz częściej korzystają z tego typu przelewów. Jak wynika z tegorocznego badania Kantar TNS* zrealizowanego na zlecenie KIR i Związku Banków Polskich, już 36 proc. klientów bankowości elektronicznej uważa, że przelewy natychmiastowe powinny być standardową usługą, stosowaną przy każdej transakcji. Dla porównania, w 2018 r. odsetek ten wynosił 24 proc. KIR konsekwentnie rozwija funkcjonalności dostępne w systemie Express Elixir, wspierając przyspieszenie obiegu pieniądza w gospodarce.

 

* Badanie zrealizowane w marcu 2019 r. na ogólnopolskiej próbie osób w wieku od 15 lat (N=1009) i próbie pracowników banków (N=102).

lista aktualności