Aktualności

Natychmiastowe przelewy w euro od KIR. Santander Bank Polska rozpoczyna pilotaż usługi

Data: 2023.08.03

Polacy są społeczeństwem otwartym na nowe, cyfrowe rozwiązania płatnicze i chętnie korzystają z nich na co dzień. Pulę innowacyjnych rozwiązań powiększa teraz usługa natychmiastowych przelewów w walucie euro, zgodnych ze schematem SEPA Instant Credit Transfer – Euro Express Elixir, udostępniona przez KIR. Jako pierwszy usługę pilotażowo wdrożył Santander Bank Polska.

Polscy konsumenci szczególnie doceniają wszelkie korzyści płynące z natychmiastowych płatności. Szybkość, mobilność, dostęp do usługi w trybie 24x7, czy bezpieczeństwo to tylko niektóre z nich.

Klienci Santander Bank Polska jako pierwsi skorzystają z nowej usługi

Pierwszym bankiem podłączonym do nowej usługi KIR jest Santander Bank Polska, którego klienci już mogą odbierać przelewy natychmiastowe w walucie euro. Bank pracuje nad udostępnieniem natychmiastowych przelewów w euro wychodzących – w pierwszej kolejności dla klientów korporacyjnych, korzystających z usługi One Trade Portal.

Chcemy zapewnić naszym klientom jak najszersze portfolio usług, które ułatwiają im życie codzienne czy prowadzenie działalności gospodarczej. Euro Express Elixir to kolejna nowość w naszej ofercie, która wspiera cyfrową codzienność i przyspiesza procesy finansowe. Usługi natychmiastowych przelewów w euro we współpracy z KIR wprowadzamy fazowo – obecnie klienci mogą korzystać z przelewów przychodzących. Pracujemy nad udostępnieniem przelewów wychodzących. Liczymy, że doskonała oferta w zakresie płatności będzie wyróżnikiem naszego banku – komentuje Agata Nowakowska, dyrektor w Obszarze Płatności Santander Bank Polska.

365 dni w roku, 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę – od teraz także w Jednolitym Obszarze Płatności w Euro (SEPA)

Nowe rozwiązanie KIR działa w oparciu o komunikację z uruchomionym przez Europejski Bank Centralny systemem TIPS (TARGET Instant Payment Settlement) i umożliwia realizację rozliczeń zgodnych ze schematem SEPA Instant Credit Transfer (SCT Inst).

Największą zaletą Euro Express Elixir jest fakt, że przelewy w walucie euro są wykonywane natychmiastowo, a usługa działa przez cały rok, 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Ponadto do korzystania z przelewów natychmiastowych w walucie euro nie jest wymagane podejmowanie żadnych dodatkowych czynności ani podpisywanie umów.

Nowe rozwiązanie od KIR to potwierdzenie mocnej pozycji Polski w europejskim ekosystemie płatności. Pracując nad wdrożeniem natychmiastowych przelewów w walucie euro, mieliśmy na uwadze aktualne trendy europejskiego rynku finansowego, a także oczekiwania naszych kluczowych partnerów, do których od lat zalicza się Santander Bank Polska. KIR po raz kolejny wprowadza produkt odpowiadający na bieżące potrzeby dzisiejszych konsumentów i przedsiębiorców, którzy są coraz bardziej przyzwyczajeni do realizowanych w sposób natychmiastowy usług cyfrowych, co dotyczy również płatności. W realizacji projektu Euro Express Elixir połączyliśmy dotychczasowe doświadczenia związane z obsługą płatności w walucie euro z wiedzą na temat funkcjonowania złotówkowych płatności natychmiastowych – podkreśla Piotr Alicki, prezes Zarządu KIR.

W Euro Express Elixir zaimplementowano funkcjonalności przewidziane w schemacie SCT Inst, tak aby zapewnić zgodność z wymaganiami Europejskiej Rady ds. Płatności (operator schematu SCT Inst), interoperacyjność rozwiązania i paneuropejski zasięg. Maksymalna wartość pojedynczego przelewu ustalana jest przez bank, jednakże zgodnie ze schematem SCT Inst nie może przekraczać limitu 100 tysięcy euro. Realizacja przelewu zakładana jest domyślnie w czasie do 10 sekund. Wysokość opłaty ponoszonej przez klienta za wykonanie przelewu określa każdy bank-uczestnik w swojej tabeli opłat i prowizji. KIR nie pobiera opłat bezpośrednio od klientów końcowych.

Nowe rozwiązanie KIR jest odpowiednikiem działającego od 11 lat systemu Express Elixir, który obsługuje przelewy natychmiastowe w złotych. Tylko w ubiegłym roku za pośrednictwem Express Elixir KIR rozliczył 227,56 mln transakcji na kwotę 147,31 mld zł.

 

lista aktualności