Aktualności

Ponad 40 proc. klientów banków chce korzystać z przelewów natychmiastowych w każdej sytuacji

Data: 2021.11.17

Przelewy natychmiastowe to metoda płatności, która zyskuje coraz większą popularność wśród klientów banków. Systematycznie wzrasta zarówno liczba, jak i wartość realizowanych w ten sposób transakcji. Jak wynika z badania Kantar dla KIR i ZBP*, ponad 40 proc. klientów bankowości elektronicznej uważa, że przelewy ekspresowe powinny być standardem w płatnościach.

Ostatnie miesiące przyniosły wzrost znaczenia cyfrowych rozwiązań w życiu Polaków oraz zmiany w naszych zachowaniach i nawykach. Zwiększyło się wykorzystanie usług świadczonych cyfrowo, po które sięgamy zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Rośnie też obszar zastosowania usług zaufania i identyfikacji oraz liczba internetowych transakcji płatniczych. Również przelewy natychmiastowe stają się powszechną metodą transferowania środków przez klientów banków. Aktualnie 41 proc. korzystających z e-bankowości uważa, że taka forma przelewu powinna być stosowana w każdej sytuacji – to o 11 proc. więcej niż w zeszłym roku.

W jakich okolicznościach, zdaniem Polaków, ta możliwość przydaje się najbardziej? Jak pokazują tegoroczne wyniki, połowa badanych – 51 proc. – sięga po przelewy natychmiastowe, by mieć pewność, że pieniądze od razu pojawią się na koncie drugiej osoby. – Przelewy natychmiastowe można łatwo zlecić za pomocą kilku kliknięć. Cechują je wygoda i bezpieczeństwo, dlatego z roku na rok stają się coraz powszechniejsze. W porównaniu do zeszłego roku, o 16 proc. wzrósł odsetek badanych, którzy wskazali gwarancję szybkiego dotarcia pieniędzy do odbiorcy, jako najczęstszą motywację do korzystania z tego rodzaju płatności – mówi Grzegorz Leńkowski, dyrektor Linii biznesowej płatności natychmiastowe w KIR.

Dobry wybór jeśli chcemy pilnie uregulować rachunki

Z przelewów natychmiastowych skorzystamy też chętnie opłacając w ostatniej chwili cykliczne rachunki (m.in. za wodę, gaz lub energię elektryczną) – tę opcję wskazało 41 proc. badanych. W wynikach z 2020 r. wskaźnik ten wynosił 31 proc. Dodatkowo, w tegorocznym badaniu, 28 proc. respondentów wskazało gotowość skorzystania z przelewu natychmiastowego przy rozliczaniu ważnych płatności na rzecz administracji publicznej, jak mandaty, opłaty administracyjne lub sądowe. Ten sam odsetek ankietowanych wykorzystałby taki przelew w przypadku transakcji na dużą kwotę, aby uniknąć noszenia przy sobie gotówki. To istotny wzrost, gdyż w 2020 r. tę opcję zaznaczyło 14 proc. ankietowanych. Ponadto, 26 proc. badanych rozliczyłoby się przelewem ekspresowym przy spłacie raty kredytu, pożyczki lub karty kredytowej – tutaj także odnotowano wzrost – o 8 proc.

Przelewy natychmiastowe rosną i będą rosnąć

Widoczną w badaniu tendencję wzrostową, potwierdzają także statystyki systemów rozliczeniowych KIR. W  2018  r. łączna liczba rozliczonych przelewów natychmiastowych wyniosła 12,54 mln, a ich wartość 29,77 mld zł. Dwa lata później – w 2020 r. odnotowano 58,94 mln transakcji na kwotę 64,92 mld zł. Jest to wzrost odpowiednio o 370 proc. i 118 proc. Z kolei w ciągu trzech kwartałów 2021 r. rozliczono 83,52 mln przelewów natychmiastowych o wartości 69,2 mld zł. W porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku, jest to wzrost o 102 proc. i 57 proc.

Wszystkie dostępne dane dowodzą, że zainteresowanie transakcjami natychmiastowymi rośnie w szybkim tempie – tłumaczy Grzegorz Leńkowski i dodaje – Na rozwój płatności natychmiastowych niewątpliwie wpłynął także ostatni rok, który przyspieszył obrót bezgotówkowy w Polsce, a także znaczny wzrost popularności przelewów na numer telefonu, inicjowanych w BLIK i rozliczanych za pośrednictwem systemu Express Elixir – podsumowuje Grzegorz Leńkowski.

Express Elixir to system rozliczeń płatności natychmiastowych w złotych, opracowany i wdrożony przez KIR. System działa w trybie 24/7/365, także w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy, umożliwiając przesyłanie środków pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach.

 

*) Badanie zostało zrealizowane w marcu 2021 r. na ogólnopolskiej próbie osób w wieku 15+. Liczebność próby wynosiła N=1054.

 

lista aktualności