Aktualności

Przelewy natychmiastowe w Bankach Spółdzielczych SGB

Data: 2015.08.26

Portfolio usług realizowanych przez SGB-Bank S.A. dla Banków Spółdzielczych SGB zostało rozszerzone o przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir. System, obsługiwany przez KIR, pozwala na przekazywanie środków pomiędzy rachunkami klientów prowadzonymi w różnych bankach, w czasie liczonym w sekundach, przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - także w dni wolne od pracy. Jako pierwsze nową usługę w Spółdzielczej Grupie Bankowej wdrożyły Bank Spółdzielczy w Gnieźnie i Bank Spółdzielczy w Pruszczu Gdańskim.

- Łącząc tradycję bankowości spółdzielczej z nowoczesnością, dostarczamy klientom Banków Spółdzielczych, należących do Spółdzielczej Grupy Bankowej, innowacyjne usługi bankowe najwyższej jakości - mówi Paweł Masadyński, wiceprezes Zarządu SGB-Banku S.A. - Przelewy  natychmiastowe, realizowane w systemie Express Elixir, to kolejny w naszej ofercie nowoczesny produkt bankowy, który pozwoli sprawnie i szybko realizować transakcje w czasie niemal rzeczywistym, co ma ogromne znaczenie nie tylko dla biznesu, ale również dla klientów indywidualnych. W tej chwili z nowej usługi mogą korzystać klienci banków zrzeszonych w SGB, w których usługa została wdrożona pilotażowo. Grono to będzie systematycznie wzrastać w kolejnych miesiącach - dodaje wiceprezes SGB-Banku.

Popularność płatności natychmiastowych rośnie dynamicznie wśród klientów indywidualnych i korporacyjnych. W pierwszym półroczu 2015 r. w systemie Express Elixir zleconych zostało ponad 689 tys. przelewów, tj. o 346 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. Ich łączna wartość wzrosła prawie dwukrotnie, z 1,6 mld do ponad 3 mld zł. - Duże zainteresowanie przelewami natychmiastowymi wynika z rosnącego zapotrzebowania rynku na rozwiązania technologiczne, pozwalające na realizację potrzeb konsumenckich w czasie rzeczywistym. Również w przypadku podmiotów świadczących usługi związane z płatnościami, rynkową koniecznością jest szybkie reagowanie na nowe oczekiwania klientów i zmieniające się otoczenie biznesowe - mówi Michał Szymański, wiceprezes Zarządu KIR.

Jedną z najistotniejszych cech systemu Express Elixir, obok natychmiastowej realizacji płatności, jest tzw. bezpośredniość zleceń - przelewy są wykonywane bez użycia rachunków pośredniczących i bez udziału podmiotów pozabankowych. Oznacza to, że po zatwierdzeniu transakcji środki niezwłocznie i najkrótszą drogą trafiają na konto odbiorcy, prowadzone w innym banku, niż bank nadawcy. To rozwiązanie może być wykorzystane do realizacji płatności „na ostatnią chwilę”, ale przede wszystkim pozwala klientowi banku zachować pełną kontrolę nad momentem realizacji transakcji. Lista banków, które udostępniają swoim klientom Express Elixir dostępna jest pod adresem www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci.

lista aktualności