Odpowiedzialność KIR - firmy

Już od 1994 roku KIR odpowiada za wymianę elektronicznych informacji rozliczeniowych między bankami. Właśnie wtedy został uruchomiony elektroniczny system rozliczeń Elixir, za pośrednictwem którego realizowane są standardowe przelewy międzybankowe.

Mimo upływu czasu Elixir nadal pozostaje podstawowym systemem rozliczeniowym, obsługującym transakcje w złotych i należy do najszybszych i najbardziej nowoczesnych w Europie. W Elixir przetwarzanych jest ponad 1,7 mld transakcji rocznie, co oznacza, że każdego dnia system rozlicza ich średnio 6 milionów. Żadna z nich nie została dotychczas zakwestionowana.

Aby spełnić oczekiwania klientów banków, KIR uruchomił w czerwcu 2012 roku system przelewów natychmiastowych Express Elixir. Był to pierwszy w Polsce, a drugi w Europie (po rozwiązaniu brytyjskim) system płatności umożliwiający realizację i odbiór przelewów natychmiastowych bez udziału pośredników.

Przelewy natychmiastowe Express Elixir są rozliczane bez konieczności oczekiwania na sesję rozliczeniową systemu Elixir. System dostępny jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku.