Aktualności

Za chwilę przerwa świąteczna – zaplanuj ważne przelewy

Data: 2022.01.03

6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, to dzień wolny od pracy. Oznacza to, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu. Dlatego terminowe płatności przypadające na ten dzień warto zaplanować i zlecić wcześniej lub skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków także w dni świąteczne.

Standardowo, rozliczenia transakcji w systemie Elixir są realizowane w dni robocze podczas jednej z trzech sesji rozliczeniowych. Natomiast w dni ustawowo wolne od pracy i weekendy, a z taką okolicznością mamy do czynienia w czwartek - 6 stycznia, transakcje w systemach sesyjnych nie są przetwarzane. Trzeba zatem pamiętać, że przelewy, które zlecimy w środę, 5 stycznia po godzinie 16:00 trafią na konta odbiorców w piątek, 7 stycznia.

Z kolei system Euro Elixir, w którym rozliczane są krajowe i transgraniczne przelewy w euro, w świąteczny dzień 6 stycznia będzie funkcjonował zgodnie ze zwykłym harmonogramem. Podobnie jak w każdym dniu roboczym, KIR przeprowadzi tego dnia 6 sesji rozliczeniowych.

Niezależnie od dostępności prowadzonych przez KIR sesyjnych systemów rozliczeniowych, do dyspozycji klientów banków pozostaje system płatności natychmiastowych Express Elixir, który obsługuje przelewy w trybie ciągłym – 24/7/365, także w weekendy i święta. System umożliwia przesyłanie środków pomiędzy rachunkami w różnych bankach. Informacje o dostępności usługi w poszczególnych bankach dostępne są na stronie: https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/

 

lista aktualności